Mënyrat natyrore për të trajtuar fibrilacionin atrial

Mënyrat natyrore për të trajtuar fibrilacionin atrial

Dhomat e sipërme të zemrës zakonisht rrahin në një ritëm të rregullt, të koordinuar me dhomat e poshtme të zemrës. Në fibrilacionin atrial, dhomat e sipërme të zemrës mund të dridhen nga ritmi.

Rezultati është një ritëm i parregullt i zemrës që mund të shkaktojë simptoma, të tilla si gulçim, dobësi, palpitacione të zemrës dhe nganjëherë një murmuritje në zemër. Gjendja gjithashtu mund të çojë në mpiksje gjaku që zhvillohen në dhomat e sipërme, të cilat mund të shkaktojnë një goditje në tru. Trajtimet

Fibrilacioni atrial (A-FIB) mund të ndryshojnë bazuar në simptomat që njerëzit përjetojnë. Ndërsa është e rëndësishme që njerëzit të ndjekin këshillat e një mjeku në lidhje me trajtimet A-FIB, ata gjithashtu mund të zgjedhin të plotësojnë trajtimet mjekësore me ato natyrore.

Trajtimet natyrore

Megjithëse trajtimet natyrore shpesh nuk studiohen gjerësisht, ekzistojnë disa trajtime dhe aktivitete që mund të ndihmojnë për të zvogëluar simptomat dhe efektet e A-fib.

Këto mund të përfshijnë akupunkturë, joga, marrjen e gjumit të mjaftueshëm dhe zvogëlimin ose minimizimin e stresit.

Disa shkaktues për A-fib përfshijnë:

 • Ndotja e ajrit
 • Kafeina
 • Disa pa recetë, recetë , dhe ilaçet rekreative

Mjekësia plotësuese dhe alternative e bazuar në prova.

Akupunktura përfshin aplikimin e gjilpërave të vogla në pika specifike në trup për të promovuar rrjedhën e energjisë. Pika e akupunkturës është e lidhur me kontrollin e problemeve të ritmit të zemrës, por ende nevojiten më shumë hulumtime.

Yoga

Yoga është praktika e frymëmarrjes së thellë, meditimit dhe sjelljeve të trupit. Praktika e rregullt e yogës për 1 orë, 3 ditë në javë është treguar për të zvogëluar sasinë e episodeve A-FIB, sipas një studimi.

Ndërsa mënyra e saktë me të cilën joga zvogëlon incidencën e A-fib nuk dihet, studiuesit sugjerojnë që joga mund të zvogëlojë stresin dhe inflamacionin që dëmton zemrën, si dhe të zvogëlojë rrahjet e zemrës së një personi.

Bimët dhe shtesat

Një nga bimët natyrore të raportuar për të zvogëluar A-fib dhe simptomat e tij është ekstrakti kinez i barit të barit wenxin keli (WXKL).

Në një përmbledhje të studimeve aktuale në lidhje me WXKL dhe efektet e tij të propozuara, autorët zbuluan se marrja e barishtit mund të ketë efektet e mëposhtme:

 • Ulja e ndryshimeve në zemër që munden ndodhin si rezultat i a-fib
 • Përmirësimi i mirëmbajtjes së ritmit të rregullt
 • Kanë përfitime të ngjashme si sotaloli beta-bllokues në ruajtjen e ritmeve të rregullta të zemrës
 • Ulja Simptomat që lidhen me A-FIB, të tilla si ngushtësia e gjoksit, palpitacionet dhe vështirësia në gjumë
 • Një studim tjetër studioi efektet e bimëve tradicionale kineze (TCM) në krahasim me ilaçet me recetë në trajtimin e A-fib.

  Në përfundim të studimit, studiuesit bënë përfundimet e mëposhtme:

 • Përdoruesit e TCM kishin një rrezik të zvogëluar për goditje në tru (1.93 përqind) krahasuar me përdoruesit jo TCM ( 12.59 përqind).
 • Përdoruesit e TCM që ishin femra ose më të rinj se 65 pësuan përfitimet më të mëdha për uljen e goditjes.
 • Ata më të vjetër se mosha 65 vjeç nuk pësuan një rrezik të konsiderueshëm të zvogëluar të goditjes.
 • Studiuesit vunë në dukje se kishte disa kufizime në studim. Për shembull, ata nuk gjurmuan asnjë nga faktorët e jetesës së pjesëmarrësve që mund të kishin ndikuar në rrezikun e tyre. Pjesëmarrësit gjithashtu mund të kishin përdorur ilaçe të tjera bimore për të cilat studiuesit nuk ishin të vetëdijshëm.

  Bimët dhe shtesat e tjera që mund të ndihmojnë në trajtimin e AFIB, sipas Gazetës së Sëmundjeve të Thoracic, përfshijnë:

 • Barberry (Berberis)
 • Cinchona
 • Hawthorn
 • Motherwort varydex prodhues
 • Acidet yndyrore omega-3
 • Shensonsongyangxin

substanca

për të shmangur

 • /h2>

  zakonet e jetesës dhe ngrënia e ushqimeve dhe pijeve të caktuara mund të shkaktojnë potencialisht episodet e A-fib. Një zakon i tillë është pirja e duhanit. Shembuj të tjerë përfshijnë:

  • Pirja e alkoolit tepër: jo më shumë se 1 deri në 2 pije alkoolike për një burrë çdo ditë dhe jo më shumë se 1 pije në ditë për gratë. Njerëzit më të vjetër se mosha 65 vjeç duhet të kenë jo më shumë se 1 pije alkoolike në ditë. Pije të moderuara deri në të rënda të alkoolit kishin 1.35 herë më shumë të ngjarë të kishin A-fib sesa jo-pije.
  • Konsumimi i sasive të tepërta të kafeinës. Rreth 400 miligram kafeina është një kufi i sipërm i sigurt për të rriturit në baza ditore. Kjo është afërsisht e njëjtë me katër gota kafeje të krijuara. >
  • Ushqimi më shumë se katër shërbime të peshkut "të errët" në javë. Sipas një studimi, ngrënia e më shumë se 4 shërbimeve të peshkut të errët, të tilla si salmoni, peshku i shpatës, peshku i kaltër, skumbri dhe sardelet në të vërtetë mund të rrisin rrezikun për A-fib.
  • Disa njerëz janë më të ndjeshëm ndaj ilaçeve dhe aditivëve sesa të tjerët. Nëse një person vëren se ngrënia e një ushqimi ose pije të caktuar rrit incidencën e ritmeve të parregullta të zemrës, ata duhet të flasin me mjekun e tyre.

   Këshilla për stilin e jetës

   Shumë njerëz me A-fib kanë një gjendje të quajtur apnea e gjumit. Forma më e zakonshme është apnea obstruktive e gjumit, e cila bën që një person të ndalojë frymëmarrjen për periudha të shkurtra ndërsa ata janë në gjumë.

   Apnea e gjumit mund të dobësojë zemrën sepse zemra duhet të fillojë të punojë më shumë për të kompensuar oksigjenin e humbur kur një person ndalon frymëmarrjen.

   Simptomat që sugjerojnë një person mund të jetë duke përjetuar apnea të gjumit përfshijnë:

   • duke u thënë se gërhit
   • Të kesh përgjumje të tepërt të ditës
   • Një mënyrë jetese e shëndetshme në përgjithësi ka tendencë të promovojë shëndetin e zemrës. Si rezultat, një person mund të pësojë një incidencë të zvogëluar të A-fib ose të zvogëlojë rrezikun e simptomave të tyre përkeqësohen.

    Shembuj të zakoneve të shëndetshme për tu ndjekur përfshijnë:

   • Ushqimi i një diete të shëndetshme të mbushur me fruta, perime dhe kokrra të plota
   • Ushtrimi rregullisht
   • Menaxhimi i presionit të lartë të gjakut përmes të dy ilaçeve dhe trajtimeve natyrore, nëse dëshironi
   • Shmangia e futjeve të tepërta të alkoolit dhe kafeinës
   • Menaxhimi i kushteve afatgjata që mund të kontribuojnë ose përkeqësojnë a -Fib

   Kushtet afatgjata që mund të kontribuojnë në A-fib përfshijnë presionin e lartë të gjakut, apnea e gjumit, sëmundja e tiroides, diabeti dhe sëmundja kronike e mushkërive.

   Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, një person me A-FIB ka pesë herë më shumë të ngjarë të ketë një goditje në tru sesa dikush që nuk ka një histori të sëmundjes së zemrës. Duke punuar për të parandaluar komplikimet kardiake, një person mund të jetojë një jetë më të shëndetshme me A-fib.

   • Kardiovaskulare/Kardiologji
   • Mjekësia plotësuese/Mjekësia Alternative
   • Cat 1

   Lajmet mjekësore sot kanë udhëzime të rrepta burimi dhe Vizaton vetëm nga studimet e rishikuara nga bashkëmoshatarët, institucionet e kërkimit akademik dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale

   .

   Published
   Categorized as blog