Iding Vegan dał mi jednak nowe spojrzenie na życie i jedzenie.

Iding Vegan dał mi jednak nowe spojrzenie na życie i jedzenie.

Uważamy, że badania i spożywanie wielu różnych informacji i punktów widzenia jest również kluczem do poinformowania i możliwości mówienia o twoich decyzjach i wyborach dla innych. Ponieważ spójrzmy prawdzie w oczy, będziesz bombardowany pytaniami!

John: rozpoczęcie jednego posiłku na raz jest dobre. Zacznij szukać substytutów swoich ulubionych posiłków i składników, jeśli są one oparte na zwierząt. Nie odczuwaj presji, aby wyrzucić wszystko, co jesz lub posiadasz. Po prostu pracuj nad powoli zastępując rzeczy, które spożywasz na wegańskie przedmioty. To ciągła ewolucja i nikt nie powinien sprawić, by nikt nie czuł się źle z powodu tego, gdzie są teraz!

Co Twoim zdaniem jest najważniejszym składnikiem gotowania roślinnego? Najbardziej wszechstronne?

Lauren: W naszej kuchni prawdopodobnie są to drożdże odżywcze i surowe nerkowce. Myślę, że każdy powinien używać tych składników, niezależnie od tego, czy są one wegańskie, czy nie, ale zawsze przekonasz się, że są częścią kuchni wegańskiej. Możesz zrobić słodkie i pikantne rzeczy z obu. Nerkowca to po prostu magia! Wtędzają w najbardziej kremowym śmietanie, który można smakować na wiele sposobów. A drożdże odżywcze to nie tylko dodatek do popcornu lub dziwnego jedzenia hipisowego! To świetny dodatek do wielu sosów. Dużo go używamy!

Czy możesz z nami podzielić się z nami przepisem?

Wszyscy chcą jeść lżejsze, gdy jest gorąco na zewnątrz, więc wymyśliliśmy sprytny posiłek bez mięsa To wyrafinowane podejście do tacos rybnych. Chcemy, abyś spróbował czegoś nowego na grillu i grilluj przyprawionego kalafiora, aby stworzyć te smaczne tacos, które są idealne na rodzinny piknik lub łatwy w tygodniu posiłek.

Grilled Cauliflower Tacos z mango słowią Avocado Crema (wegańskie, bezglutenowe)

(jeszcze bez ocen) Ładowanie …

Autor: dietetyk zasilany rośliną · Przepis

Jestem bardzo podekscytowany przedstawieniem Cię Lauren Toyota i John Diemer z Hot for Food. Hot For Food to blog z rozwijającym się kanałem YouTube, który obserwuję od około 6 miesięcy. Jestem uzależniony od ich humorystycznych filmów i przepysznych przepisów. Jest to prawdziwie oparta na roślinach pokarm komfortowy. Lauren jest weganinem od ponad 6 lat, a John poszedł za sobą wkrótce po tym, jak zaczęli się spotykać. Lauren i John mają talent do weganizacji tradycyjnych przepisów w prosty i zdrowy sposób. Rozumieją, że produkty roślinne nie muszą być nijakie ani skomplikowane. Poprzez serię „Przepis?!” Pomagają domowym kucharzom stać się bardziej kreatywnym w kuchni za pomocą wcześniej istniejących składników spiżarni i lodówki. Lauren i John rywalizują w swojej nowej serii wyzwań, aby stworzyć unikalne przepisy wykorzystujące ten sam główny składnik. Po opublikowaniu filmu osoby oglądające mogą głosować na swoje ulubione danie (P.S. są powiązani 5 do 5). Ich najbardziej lubiane filmy to kalafiorowe skrzydła bawołów, frytki z limonki Chipotle i wegańskie Pizza Challenge. Wykonują filmy z domu w Toronto w Kanadzie. Czytaj dalej, aby usłyszeć więcej o ich podróżach opartych na PAT i dowiedzieć się więcej o świecie gorącej scenów na jedzenie.

Co doprowadziło ciebie i Johna do wyboru diety roślinnej?

Lauren: Wybrałem dietę opartą na roślinach, ponieważ eksperymentowałem z wegetarianizmem i dietami eliminacyjnymi, zawsze starając się dowiedzieć, dlaczego cały czas czułem się okropny! W końcu pomyślałem, że pójście wegańskie może być tym, co mnie leczy i to zrobiło. Nie mogłem spojrzeć za siebie. John nie był weganinem, kiedy poznaliśmy się 3 lata temu, ale szybko przyjął dietę i styl życia, po prostu będąc ze mną.

John: w przeszłości przeszedłem wegańskie od około 3 miesięcy i traktowałem go więcej Jak reset diety. Byłem tak w jedzeniu, pracując nad reality show, a gotowanie stało się dla mnie nowym hobby w czasie spotkania Lauren. Byłem tak zafascynowany wegańskimi wersjami moich ulubionych potraw, że chciałem dowiedzieć się więcej o substytutach i jak ich używać. Po prostu miało sens, aby się z tym pogodzić. Uwielbiałem tę decyzję od samego początku i nigdy nie narzekałem ani nie chciałem wrócić do jedzenia diety wszystkożernej. Robimy dobre jedzenie, więc to wszystko, co ważne!

Jaka jest twoja własna filozofia żywieniowa?

Lauren: Słuchaj swojego ciała. Nie demonizuj niektórych potraw ani nie ogranicz się. A co najważniejsze, kochaj i doceniaj jedzenie, które wkładasz do ust podczas jedzenia. To z kolei pomoże ci bardziej kochać swoje ciało. Twój umysł jest potężną rzeczą, więc jedzenie zaczyna się od twojego mentalnego nastawienia.

John: Po prostu jem, co chcę. Jestem łatwy! Jednak wegańskie dało mi nowe spojrzenie na życie i jedzenie. I to zabawne, ponieważ dorastałem w małym miasteczku na farmie mlecznej, którą posiadała moja rodzina! Zawsze uwielbiałem zwierzęta i jedzenie, ale nigdy nie mogłem nawiązać połączenia między nimi, dopóki nie pójdą wegańskie. Jeśli chodzi o mnie, jedzenie wolne od okrucieństwa jest dobre dla umysłu, ciała i duszy.

Co doprowadziło cię do zaczynania na jedzenie?

Lauren: Kiedy zdecydowałem Musiałem przejść na dietę wegańską. Rozpocząłem blog jako sposób na monitorowanie moich postępów i pozostanie zmotywowanym. W tym czasie nie byłem zatrudniony, więc cały mój czas był poświęcony gotowaniu i eksperymentowaniu z substytutami roślinnymi. Gdy się tam wystawiłem i znalazłem internetową społeczność gastronomiczną, bardzo mi się podobało i chciałem się z nią wykorzystać. Blog wstrzymał się przez kilka lat od końca 2010 roku do 2014 roku, kiedy znów pracowałem w pełnym wymiarze godzin. Ale teraz jest to mój koncert na pełny etat i udało mi się wyhodować go w miejscu, w którym jest to naprawdę realistyczne i zrównoważone!

Gdzie znajdziesz inspirację do nowych przepisów na oparte na roślinach?

Lauren : Czasami z podróży i jedzenia w restauracjach, ale częściej niż nie z przepisów nie wegańskich. Jeśli ludzie wariują na temat trendu żywnościowego lub widzimy przepis, który https://yourpillstore.com/pl/, jak wiemy Dołączenie do gorącego jedzenia również dało Laurenowi nową perspektywę i wyzwanie. Stworzenie więcej wygody i „żywności człowieka” lub rzeczy, które zachęciłyby facetów do wegańskiego, było czymś, o co prosiłem. Tak naprawdę nie robiła tego, dopóki nie przyszedłem, ponieważ chciałem zjeść dokładnie tak, jak wcześniej bez kompromisu. Udało się to najlepsze!

Lauren: To prawda! John zwykł jeść tak wiele skrzydeł z kurczaka, a zatem powstał przepis na kalafior Buffalo Wing!

Twój kanał YouTube ma ponad 9 milionów wyświetleń. Jak przeszedłeś od blogowania i pisania przepisów na tworzenie filmów dla YouTube?

Lauren: Pisanie bloga nigdy nie było czymś, co naprawdę do mnie powołałem. Trudno mi było budować go sam i wymyślić wszystkie techniczne rzeczy zaplecza. To mnie naprawdę sfrustrowało! Ale ponieważ mam doświadczenie w telewizji i produkcji, podobnie jak John, było to naturalne, aby przenieść to, co robiliśmy w formacie wideo. O wiele bardziej komfortowo rozmawiam przed kamerą niż pisanie! Kiedy więc zaczęliśmy tworzyć wideo, czułem, że nasza własna kreatywność płynęła lepiej. To był naturalny postęp, a także widzieliśmy okazję w przestrzeni na YouTube, aby zaoferować coś innego, czego nie widzieliśmy.

Jak ty i John dzielicie obowiązki na blog i kanał?

Lauren: Zasadniczo uruchamiam wszystko, a John strzela do wszystkich filmów w weekendy ze mną. Dzień dnia to moja sprawa – blogowanie, media społecznościowe, fotografia, opracowywanie przepisów i testowanie, marketing itp. Ale posiadanie Johna w moim życiu zmotywowało mnie do poważniej trakty na jedzenie. Kiedy był w moim życiu, naturalnie był częścią gorącej jedzenia, ponieważ gotowanie i jedzenie było dla nas obojga. Ważne jest również posiadanie go przed kamerą dla niektórych treści, ale on po prostu nie może zrobić każdego filmu. Ludzie naprawdę uwielbiają nasze filmy z wyzwaniami, więc myślę, że dotrze do miejsca, w którym naprawdę może być tylko w nich, ponieważ strzelanie z 2 osobami w kamerze, gdy robisz wszystko sam, jest naprawdę trudne do zarządzania! To tylko John i ja. Nie mamy załogi ani nic. To może nastąpić wkrótce, ale na razie ekonomicznie musi to być DIY!

Lauren, jaki jest Twój codzienny harmonogram? John, czy możesz opisać swoją pracę z Laboratorium Creative Farmhouse?

Lauren: Mój codzienny jest zawsze inny. W tej chwili spędza teraz przed komputerem bardziej niż w kuchni. Dzielę swój dzień na bloki edycji, odpowiadając na e -maile i śledzenie możliwości, planowanie postów społecznościowych, pisanie i edytowanie postów na blogu oraz planowanie naszego harmonogramu produkcji i pomysłów na przepisy. Zwykle pracuję również dość późno, ponieważ tworzę również treść dla własnego kanału YouTube, więc to dużo edycji!

John: The Farmhouse to placówka produkcji audio, którą budowałem i rozwijam Ukończyłem OART (Ontario Institute of Audio Recording Technology). Obecnie większość moich codziennych jest spędzona na setach nagrania dźwięków na rzeczywistość i scenariuszach „Screpted Series” Like The Amazing Race, Master Chef i następny krok. Zatrudniam także innych inżynierów audio, którzy w danym momencie będą pracować nad projektami postprodukcyjnymi, od filmów dokumentalnych, funkcji i reklam.

Jaki jest twój przepis na zabawne przyjaciół i rodzinę, którzy mogą nie Bądź wegański?

Lauren: Nasze kalafiorowe skrzydła Buffalo stały się najpopularniejszą rzeczą, a nasi przyjaciele i rodzina często o to proszą! Stało się to taką trendem, ale jesteśmy całkiem pewni naszej wersji! Kalafior jest taki niesamowity i wszechstronny. Nigdy nie pomyślałbyś, że nijakie białe warzywo może być tak dobre!

John: W razie wątpliwości tworzymy tacos!

, jakich blogerów i autorzy roślinne ty i John szanować?

Lauren: Myślę, że wczesną inspiracją była Mary Mattern, czyli nom. Była jedną z pierwszych Instagrammerów, które przekonaliby komunikowanie wegańskiego przesłania w zabawny sposób w czasie, gdy zaczęliśmy aktywnie publikować na Instagramie! Miło było widzieć innych ludzi, którzy dzielili tę samą mentalność. Zwróciła uwagę na to, co robimy, a potem zdaliśmy sobie sprawę „Och! W mediach społecznościowych są wszystkie te „słynne wegan”, które rozpowszechniają ten wielki pozytywny przesłanie przez jedzenie! Spójrz na tę ogromną społeczność! ” Nie mieliśmy pojęcia, że ​​istnieje, ale to też chcieliśmy zrobić. Chcieliśmy być częścią tej społeczności na poziomie zawodowym. Zasadniczo zarabiając na życie jako wegańskie ambasadorowie, że tak powiem, więc kiedy zobaczyliśmy tę społeczność, chcieliśmy zrobić to na gorąco dla jedzenia. Również z punktu widzenia fotografii i przepisu naprawdę lubię Love & Lemons, minimalist Baker, Jenny Mustard i Mississippi Vegan.

Jakie są twoje najlepsze wskazówki dotyczące przejścia na dietę opartą na roślinie?

Lauren: Po prostu… przejście! Zrób to we własnym tempie i pozbądź się dowolnej linii, którą Twoim zdaniem istnieje. Każdy jest inny, a nawet chwytanie diety wegańskiej jest korzystne na wiele sposobów. Uważamy, że badania i spożywanie wielu różnych informacji i punktów widzenia jest również kluczem do poinformowania i możliwości mówienia o twoich decyzjach i wyborach dla innych. Ponieważ spójrzmy prawdzie w oczy, będziesz bombardowany pytaniami!

John: rozpoczęcie jednego posiłku na raz jest dobre. Zacznij szukać substytutów swoich ulubionych posiłków i składników, jeśli są one oparte na zwierząt. Nie odczuwaj presji, aby wyrzucić wszystko, co jesz lub posiadasz. Po prostu pracuj nad powoli zastępując rzeczy, które spożywasz na wegańskie przedmioty. To ciągła ewolucja i nikt nie powinien sprawić, by nikt nie czuł się źle z powodu tego, gdzie są teraz!

Co Twoim zdaniem jest najważniejszym składnikiem gotowania roślinnego? Najbardziej wszechstronne?

Lauren: W naszej kuchni prawdopodobnie są to drożdże odżywcze i surowe nerkowce. Myślę, że każdy powinien używać tych składników, niezależnie od tego, czy są one wegańskie, czy nie, ale zawsze przekonasz się, że są częścią kuchni wegańskiej. Możesz zrobić słodkie i pikantne rzeczy z obu. Nerkowca to po prostu magia! Wtędzają w najbardziej kremowym śmietanie, który można smakować na wiele sposobów. A drożdże odżywcze to nie tylko dodatek do popcornu lub dziwnego jedzenia hipisowego! To świetny dodatek do wielu sosów. Dużo go używamy!

Czy możesz z nami podzielić się z nami przepisem?

Wszyscy chcą jeść lżejsze, gdy jest gorąco na zewnątrz, więc wymyśliliśmy sprytny posiłek bez mięsa To wyrafinowane podejście do tacos rybnych. Chcemy, abyś spróbował czegoś nowego na grillu i grilluj przyprawionego kalafiora, aby stworzyć te smaczne tacos, które są idealne na rodzinny piknik lub łatwy w tygodniu posiłek.

Grilled Cauliflower Tacos z mango słowią Awokado Crema (wegańskie, bezglutenowe)

(jeszcze bez ocen) Ładowanie …

Autor: dietetyk dietetyka

Pieczone ziemniaki i pomidory

Sharon Palmer

Opublikowana 22 sierpnia 2019

Zaktualizowano 31 marca 2021

· Przepis

Szukasz łatwego, klasycznego boku ziemniaczanego, który możesz Wrzuć razem w kilka minut? Cóż, proszę bardzo! To proste, aromatyczne, 4-ingnetralne przystawki do pieczonych ziemniaków rozmarynowych i pomidorów można wyciągnąć łatwe, z składników, które prawdopodobnie masz teraz w spiżarni. Piękno tego dania warzywnego i ziemniaczanego polega na tym, że wzywa trzy ulubione – wybielone pomidory, rozmaryn i ziemniaki. Ten w 100% oparty na roślinach boczny Dish jest idealnym dodatkiem do pikantnych potraw, takich jak paszteciki soczewicy, bochenek ciecierzycy i piłki wegetariańskie. Ponadto jest to świetne danie, które można przewozić następnego potluck, a nawet świątecznego obiadu. Co najlepsze, jest to łatwy sposób na porcję zdrowego warzyw do twojego dnia!

Klasyczne śródziemnomorskie smaki rozmarynu, czosnku, oliwy z oliwek i pomidorów są żywe i obecne w tym satysfakcjonującym naczynie . Jeśli nie masz dostępnego świeżego rozmarynu (który jest jednym z najłatwiejszych ziół do uprawy w klimacie ciepłej pogody), użył suszonego rozmarynu.

Rozłóż pomidory na ziemniakach i pieczenie.

Pieczone rozmaryn Ziemniaki i pomidory (wegańskie, bezglutenowe)

(2 głosy, średnia: 5,00 na 5) Ładowanie …

5 z 2 recenzji

Autor: The the Autor: The Dietetyk zasilany roślinami · Przepis

Szukasz łatwego, klasycznego boku ziemniaczanego, który możesz zebrać w kilka minut? Cóż, proszę bardzo! To proste, aromatyczne, 4-ingnetralne przystawki do pieczonych ziemniaków rozmarynowych i pomidorów można wyciągnąć łatwe, z składników, które prawdopodobnie masz teraz w spiżarni. Piękno tego dania warzywnego i ziemniaczanego polega na tym, że wzywa trzy ulubione – wybielone pomidory, rozmaryn i ziemniaki. Ten w 100% oparty na roślinach boczny Dish jest idealnym dodatkiem do pikantnych potraw, takich jak paszteciki soczewicy, bochenek ciecierzycy i piłki wegetariańskie. Ponadto jest to świetne danie, które można przewozić następnego potluck, a nawet świątecznego obiadu.

Contents