dietní tipy pro Crohnovu chorobu
w-loss najdete v ceně lékárny Crohnova choroba je zánětlivý stav, který ovlivňuje gastrointestinální trakt. Je to chronická nebo dlouhodobá forma zánětlivého onemocnění střev (IBD).
Zatímco Crohnova choroba obvykle ovlivňuje tlusté střevo a konec tenkého střeva, oblast zvanou ileum, může ovlivnit jakoukoli část gastrointestinálního traktu. Mezi příznaky patří bolest břicha, nadýmání a průjem. Přicházejí a odcházejí. Ovlivňuje strava Crohna?
Příčina onemocnění je nejasná, ale zahrnuje zánětlivou odpověď, která vede k nadýmání, bolesti, průjmu a dalším trávicím příznakům. To, co člověk jí a pití, může ovlivnit jejich příznaky a jak často zažívají vzplanutí. Zatím, zjištění naznačují, že:
- Zdá se, že některé potraviny zhoršují příznaky, zatímco jiné se snadněji tolerují.
- Dietní změny mohou pomoci rovnováha populací bakterií ve střevech, a to může snížit zánět. stravovací návyky mohou zvýšit riziko IBD, protože se zdá být převládající na místech se západní stravou.
Lidé s Crohnovou chorobou často zjišťují, že určitá jídla a nápoje mohou vyvolat příznaky nebo je zhoršit.
- Pikantní potraviny
- Alkohol
- Smažená jídla
- Potraviny s vysokým obsahem tuku
- potraviny s vysokým obsahem cukru
- kofeinované nápoje, jako je káva a některé čaje a sodovky
- pšenice, ječmen, žito a oves, pro lidi s intolerance lepek
mléčné výrobky, pro lidi s laktózou do Lerance
Vedení potravinového deníku může Pomozte člověku s Crohnovou chorobou sledovat jejich jídla a příznaky a identifikovat pravděpodobné spouštěče. Podle jejich příznaků-některé potraviny mohou být v pořádku, když nejsou přítomny žádné příznaky, ale těžší je tolerovat jindy.
během vzplanutí
, vhodné potraviny pravděpodobně zahrnují:
- Ovoce s nízkým obsahem vláken, jako jsou banány, melouny a vařené ovoce
- Zdroje libového proteinu, jako jsou ryby, libové vepřové maso, vejce a pevné tofu
- rafinovaná zrna, jako je kvásková chléb, bílé těstoviny a ovesné vločky
- nekořenci Zelenina, jako jsou brambory a squash, které by měly být dobře vařeny
- Jakékoli doplňky výživy, které lékař doporučuje
it je důležité vyzkoušet udržovat rovnováhu živin, i když se vyhýbáte některým potravinám. Také pít hodně vody, aby zůstal hydratovaný.
Během remise
Když jsou příznaky mírné nebo pryč, může člověk přidat do své stravy:
- Potraviny bohaté na vlákna, jako jsou celá zrna, ovesná otruba, fazole, ječmen a ořechy, pokud lékař radí jinak
- Širší rozmanitost ovoce a zelenina
- potraviny bohaté na vápník, jako jsou tmavé listové zelené a mléčné výrobky, pokud ji může tolerovat
Osoba může také vyzkoušet potraviny obsahující probiotika, jako jsou kefir, miso, zelí, kimchi a tempeh. Zůstává nejasné, zda tyto aktivně pomáhají zvládat příznaky. U člověka s Crohnovou chorobou může po specifické stravě pomoci dosáhnout této rovnováhy a příznaků proti protipodobím. jsou obecně důležitou součástí vyvážené stravy a některé mají specifické výhody. Například omega-3 mastné kyseliny mohou snížit zánět u lidí s Crohnovou chorobou. Flox
Ačkoli doplňky omega-3 se ukázaly slibné při snižování zánětu u lidí s IBD, a určování, zda by tyto doplňky měly být součástí léčby pro každého S IBD vyžaduje více výzkumu.
Dieta s nízkým rozlišením
Když se příznaky vzplanou, může lékař doporučit dietu s nízkým obsahem rezidence, jejímž cílem je snížit množství množství zbytku, že jídlo odchází po trávení, protože tento zbytek může dráždit střevo.
Další způsoby, jak se vyhnout zbytkům, patří:
- Chew Pomalu a důkladně před polykáním
- Míchání polévek a zeleniny
- Volba pro hladké ořechy
- Výběr šťáv Bez buničiny
Další diety pro IBD
Další speciální strava, kterou může člověk následovat po delší dobu:
- Dieta s nízkým obsahem fodmapu, která omezuje příjem některých cukrů
- Středomořská strava, která je bohatá na rostlinné potraviny
- Jiná rostlinná strava
- Specifická strava uhlohydrátů, která obsahuje omezená množství mnoha potravin, které mohou zhoršit příznaky
Každý, kdo plánuje změnit svou stravu
Celiakie zahrnuje těžkou autoimunitní reakci na lepek, protein v pšenici a některá další zrna. Studie z roku 2015 zjistila, že lidé s celiakií mají až 10krát vyšší pravděpodobnost než ostatní, aby vyvinuli typ IBD, jako je Crohnova choroba. Mezitím mohou mít lidé s Crohnovou chorobou vyšší riziko nežádoucích účinků na lepek, i když nemají celiakii.
To naznačuje, že bezlepková strava může pomoci některým lidem s Crohnovou chorobou.
Dozvědět se více o bezlepkové stravě.
střevní bakterie a Crohnova choroba
Roste zájem o roli, kterou mohou bakterie, kterou by mohly hrát na zánětlivých onemocněních, jako jsou Crohnovy. Střevo obsahuje rovnováhu bakterií, které podporují imunitní systém a pomáhají předcházet zánětu. Nerovnováha může zvýšit riziko Crohnových příznaků. Vědci také citovali rozdíly ve střevní flóře mezi lidmi s Crohnem v remisi a lidé se současnými příznaky. dosud nevyvinuli účinnou léčbu.
Ačkoli některé studie naznačují, že probiotická suplementace může pomoci některým lidem s Crohnovou chorobou, celkové výsledky byly smíchány. Každý, kdo má zájem o probiotické doplňky pro Crohnovy příznaky, by se měl nejprve poradit s poskytovatelem zdravotní péče se zkušenostmi v této oblasti. Lidé s Crohnovou chorobou mohou muset vzít jiné výživové doplňky, včetně B12, zinku, železa a vitamínu D, aby se zabránilo nedostatkům.
Zde se dozvíte více o probiotice pro Crohnovu chorobu. Zánětlivý stav, který ovlivňuje střeva. Příznaky se obvykle vzplanou a ustupují v cyklu. Cílem je maximalizovat příjem živin, vyhnout se spouštěcím potravinám a nápojům a zabránit nutričním nedostatkům. Za tímto účelem může lékař doporučit doplňky. Dietolog nebo lékař může také pomoci člověku vyvinout dietu na míru, která pomáhá udržovat jejich příznaky na minimu.
Přečtěte si článek ve španělštině.