Aktualny Kurs Funta Brytyjskiego GBP PLN Sprawdź! Funt brytyjski

Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej. Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Poważne, jednak nie doprowadzą one do rozłamu strefy euro. Znalazł się na najniższym poziomie w historii. W Wielkiej Brytanii przykłada sią dużą wagę do wysokich standardów wybijania monet – procedura ta trwa już od XII wieku.

Funt brytyjski emitowany jest przez Bank Anglii, jego międzynarodowy skrót – GBP. Na awersie każdego banknotu widnieje wizerunek królowej Elżbiety II. Na rewersie znajdują się osobistości, które zasłużyły się w historii Wielkiej Brytanii . Administratorem danych osobowych jest Currency One S.A.

Niedługo później zaczęto drukować pierwsze banknoty. Choć bardzo często przy określaniu kursu funta (np. GBP/PLN) mówi się o funcie brytyjskim, w rzeczywistości jest to nazwa potoczna. Oficjalna to funt szterling – wywodzi się od jednostki masy, skąd zresztą wzięto jego symbol – £. To nic innego, jak przekreślona litera L (przekreślenie ma oznaczać skrót), pochodząca od łacińskiego słowa libra, które oznacza wagę. Aby odróżnić jednostkę monetarną od jednostki wagi, zastosowano też drugi człon – szterling.

Czwartkowy budżet był ostatnim etapem ogromnego zwrotu w polityce fiskalnej, który znacząco obniżył premię za ryzyko na brytyjskich aktywach. Jednak analitycy Goldman Sachs nadal oczekują,… Etymologia nazwy waluty brytyjskiej jest trochę skomplikowana.

Pomimo zbliżającej się recesji w strefie euro, jastrzębie z EBC, takie jak Isabel Schnabel, sugerują, że ograniczanie podwyżek stóp może być przedwczesne. Jednocześnie ostatnie przemówienia pokazały, że Bank Anglii pozostaje dość jastrzębi pomimo napiętego budżetu fiskalnego i szerszego konsensusu co do recesji. Eksperci z ING Banku prognozują, że para GBP/USD może odnotować dalsze, tymczasowe wzrosty do obszaru 1,22/23.

Ile kosztuje dolar 01.12.2022? Kurs dolara do złotego (USD/PLN) w czwartek

Analitycy banku Morgan Stanley, których cytuje Comparic.pl prognozują, że kurs dolara osiągnie szczyt do końca tego roku, a w 2023 będzie wracał do poziomu sprzed pandemii. Eksperci są zdania, że przyszły rok będzie korzystny dla inwestorów interesujących się jenem i walutami państw europejskich, a także rynków wschodzących. Funt brytyjski, zwany też funtem szterlingiem, to oficjalna waluta obowiązująca na terenie Wielkiej Brytanii. Można nim również płacić na terytoriach zależnych Wielkiej Brytanii, czyli na Brytyjskim Terytorium Antarktycznym, Falklandach, Gibraltarze, Guernsey, Wyspie Man, Jersey, Wyspie św. Heleny, Georgii Południowej i Sandwichu Południowym. Planując wycieczkę w jedno z tych mniej lub bardziej egzotycznych miejsc, warto zatem sprawdzić kurs funta.

Jakie są prognozy dla funta w stosunku do dolara?

Ankieta przeprowadzona przez FXStreet, w której wzięło udział 37 analityków, wskazuje na jednomiesięczny cel na poziomie 1,3836 przy 48% byczych i 21% niedźwiedzich nastrojach. W perspektywie kwartalnej docelowy kurs został ustalony na poziomie 1,3846 przy 55% byczych i 21% niedźwiedzich nastrojach.

Najlepszym rozwiązaniem w ostatnich czasach jest kantor internetowy. Możesz bezpłatnie założyć w nim konto, a dodatkowo powinieneś wiedzieć, że kantory online zarabiają tylko na wymianie walut i co najważniejsze, mimo iż spread jest u nich naprawdę niski, Dow Jones Industrial Average Trades w dół 3 z ostatnich 4 dni to nadal dobrze na tym zarabiają. To daje do myślenia, biorąc pod uwagę wysoki spread w banku czy kantorze stacjonarnym. Para GBP/USD przedłużyła ostatnie silne odbicie od najniższego poziomu od początku lutego i w środę wróciła powyżej poziomu 1,3900.

Czwartkowe kursy walut – dolar, funt, frank i euro – 03 listopada 2022 roku

Dolar odbija nieznacznie w czwartek, po tym jak opublikowane w środę silne dane o sprzedaży detalicznej w USA podały w wątpliwość niedawną narrację, że inflacja jest w odwrocie, a stopy procentowe nie muszą dalej rosnąć. Indeks DXY śledzący kurs dolara cały czas balansuje jednak na wsparciu pokrywającym się z trzymiesięcznymi dołkami. Kurs polskiego złotego odrabiał natomiast w przeciągu dnia nawet 10 groszy straty względem euro oraz dolara amerykańskiego. AUD oraz CHF tracą najmocniej Wrażliwy na ryzyko dolar australijski spada o 0,2% względem dolara amerykańskiego i o poranku jest najmocniej tracącą do niego walutą z grona G8, testując poziom 0,6728 dol.

W rezultacie analitycy banku spodziewają się, że końcowa stopa Banku Anglii pozostanie w tyle za oczekiwaniami dotyczącymi Rezerwy Federalnej i uczestników rynku. – Co więcej, brytyjski bank centralny będzie łagodził politykę pieniężną do końca przyszłego roku. Na tym tle spodziewamy się, że funt będzie słabo sobie radził wśród walut z grupy G10,… Wydawać się może, że właśnie byliśmy już świadkami takiego osłabienia funta, jednak obecne niedowartościowanie eksperci z HSBC określili na około 10%. Ich zdaniem, dalszy spadek GBP/USD o kolejne 10% jest całkiem wiarygodny i prawdopodobny. Cóż, znacznie poniżej 1,10 dol., ale raczej nie na długo.

prognoza gbp

Kurs GBP/USD przebija się przez kolejne opory. Znacząca siła funta w październiku odzwierciedlała dramatyczne odwrócenie związane z niepewnością fiskalną, którą stworzyli były kanclerz Kwasi Kwarteng i premier Liz Truss. Sama skala spadku zaufania ostatecznie zmusiła Liz Truss do odejścia z urzędu.

Kursy walut bez trwałego trendu, dolar zawraca z półrocznego dna, EUR/PLN blisko 4,68 (komentarz z 29.11.

Cena złota na rynku spot wzrasta o 0,4% do 1775,5 dol. Kurs euro do dolara może stać przed możliwością dalszej zwyżki w krótkim terminie. W świecie krypto natomiast komentuje się pojawienie się byłego dyrektora generalnego upadłej giełdy kryptowalut FTX na konferencji DealBook Summit. Cena złota może wzrosnąć o 20-30% gdy Fed obniży stopy, uważa MUFG Cena złota w czwartek rano wspina się na dwutygodniowe US STOCKS-Wall St płaski wraz z malejącym optymiz szczyty kontynuując zwyżkę po solidnym listopadzie. Wsparcie dla notowań metalu zapewnia osłabienie dolara po tym, gdy wystąpienie przewodniczącego amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella, rozbudziło oczekiwania na mniejsze podwyżki stóp procentowych. Grudzień rozpoczął się równie optymistycznie, co listopad, który był drugim z rzędu miesiącem umocnienia polskiego złotego.

prognoza gbp

Należy także zwrócić uwagę, iż zaufanie społeczeństwa do gospodarki zależy od ogólnego stanu polityki Wielkiej Brytanii oraz urzędującego premiera. Kryzys polityczny zawsze jest szkodliwy dla krajowej waluty. Poniżej prezentujemy Państwu kurs funta brytyjskiego na żywo na wykresie.

Od tego czasu cały proces jest wnikliwie nadzorowany i kontrolowany. Obecnie Wielka Brytania wycofuje stopniowo z obiegu papierowe banknoty. Zastępują je trwalsze pieniądze, wykonane z masy polimerowej. W obiegu są już nowe nominały 5 i 10-funtowe.

Takie rozwiązanie utrzymało się do Wielkiego Kryzysu, podczas którego wartość waluty znacząco spadła. Podjęto więc próbę powiązania jego wartości z innymi walutami, a konkretniej z dolarem amerykańskim. Środowe wystąpienie przedstawicieli Bank of England doprowadziło do kolejnego spadku funta, względem głównych konkurentów grupy G10.

Rzeczywiście, pewna poprawa nastrojów związanych z Chinami jest pozytywnym zjawiskiem dla aktywów strefy euro i samego euro, ale wahania kursu pary pozostają przede wszystkim funkcją szerszych ruchów dolara, podkreślają Tydzień Forex w przeglądzie eksperci z ING Banku. Jednocześnie wydłużona korekta dolara popycha kurs GBP/USD w kierunku linii grawitacyjnej 1,2000. Zdaniem strategów należy się jednak spodziewać pewnego oporu wokół tego poziomu.

Złoty może dziś umocnić się do dolara i pozostanie stabilny wobec euro

Prognoza kursu funta na koniec miesiąca 5.52, zmiana w Grudzień 1.10%. Na wzmocnienie się brytyjskiej waluty względem dolara. Lipcowy odczyt ADP z amerykańskiego rynku pracy okazał się zbliżony do oczekiwań.

Zbiorczy indeks PMI dla strefy euro w lipcu pokazał odczyt zbliżony do oczekiwań. W lipcu wskaźnik wyniósł solidne 55,7 punktów. Indeks dla sektora usług w lipcu pokazał odczyt dokładnie zgodny z oczekiwaniami i odczytem w ubiegłym miesiącu, czyli 55,4. Dane dotyczące sprzedaży detalicznej w strefie euro w czerwcu pokazały wzrost na poziomie 3,1% w ujęciu rocznym – w obecnej chwili dynamika sprzedaży detalicznej w strefie euro jest najwyższa od niemal dwóch i pół roku. Co istotne – Bank zmienił również oczekiwania względem przyszłych podwyżek stóp procentowych.

  • Waluta odrobiła część strat wobec konkurentów.
  • W tym kontekście uważa się, że ​​obniżenie inflacji w USA do 2% zajmie trochę czasu.
  • Nie prowadzimy bezpośredniej sprzedaży produktów finansowych.
  • Prognoza MUFG zakłada dalszą przecenę w kolejnych tygodniach.
  • Kurs funta gwałtownie reaguje na kolejne doniesienia z wyspiarskiego frontu politycznego, który od miesiąca zapewnia nam sporą dawkę zmienności oraz wahań na jeden z głównych walut światowej gospodarki.
  • Przeprowadzony w 1992 roku przez George’a Sorosa atak spekulacyjny doprowadził do załamania kursu funta, co doprowadziło do wycofania go z systemu.

O różnych kryzysach i katastrofach naturalnych. Kurs funta NBP określany jest od poniedziałku do piątku. Tak ustalona cena funta jest atrakcyjniejsza od tej, po której kupno i sprzedaż zaoferuje kantor (dochodzi bowiem kwestia marży). GBP wymienić można także w kantorach internetowych. Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Kurs funta – dynamiczne osłabienie

Powodem takiego stanu rzeczy okazała się deklaracja o planowanym zakupie obligacji skarbu państwa, przez bank centralny. Prognoza kursu funta na koniec miesiąca 5.61, zmiana w Wrzesień 1.26%. Prognoza kursu funta na koniec miesiąca 5.65, zmiana w Lipiec 1.25%. Prognoza kursu funta na koniec miesiąca 5.47, zmiana w Maj -1.97%. Prognoza kursu funta na koniec miesiąca 5.52, zmiana w Marzec -1.08%. Prognoza kursu funta na koniec miesiąca 5.59, zmiana w Styczeń 1.27%.

Czy funt umocni się w 2021 roku?

Zespół ING Global Economics jest byczo nastawiony do „kabla”, ustalając cel na 1,4500 w perspektywie trzymiesięcznej, co oznacza, że GBP/USD ma potencjał wzrostowy do końca roku.

Prognoza kursu funta na koniec miesiąca 5.50, zmiana w Październik -1.96%. Prognoza kursu funta na koniec miesiąca 5.54, zmiana w Sierpień -1.95%. Prognoza kursu funta na koniec miesiąca 5.58, zmiana w Czerwiec 2.01%. Prognoza kursu funta na koniec miesiąca 5.58, zmiana w Kwiecień 1.09%. Prognoza kursu funta na koniec miesiąca 5.58, zmiana w Luty -0.18%.

Decyzja o tym, z usług której firmy skorzystać lub czy w ogóle z nich korzystać jest indywidualną sprawą każdego uczestnika. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek programu inwestycyjnego czy finansowego zaleca się skorzystanie z usług licencjonowanego brokera. Tomasz Rozmus ani żaden przedstawiciel TRADE BAY LIMITED nie gwarantują rezultatów, ani zwrotu z inwestycji poczynionych w oparciu o informacje jakie uzyskasz.

Author: Maggie Fitzgerald

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *